Kwietniowe słońce świeciło z zapałem, w powietrzu unosił się upajający zapach bzów. Świeżo wyłowiony pstrąg był doskonały, a wino – soczyste, chrupkie Chardonnay – pasowało świetnie. Ludzie uśmiechali się i byli zatopieni w ożywionych rozmowach. Nikt poza mną nie zwrócił uwagi na syreny, których wycie rozległo się punktualnie o dwudziestej.
Stolica Zakarpacia – Użhorod leży na południowo-zachodnim skraju Ukrainy, tuż przy granicy że Słowacją, setki kilometrów od linii frontu. Rosyjskie rakiety tu nie sięgają, życie toczy się w miarę normalnie, nie obowiązuje – jak w reszcie kraju – godzina policyjna. Winiarze z Zakarpacia i paru z innych regionów Ukrainy – niektórzy na przepustkach z wojska – postawili na stole mnóstwo ciekawych butelek z całej plejady odmian. Pikantny Telti-Kuruk, ożywcze Aligoté, zaskakujący Riesling, jedwabisty Zweigelt, mocarne Saperavi, głębokie Odessa Black.
A ja tylko żałowałem, że w Polsce uświadczymy zaledwie kilku etykiet.
Nie interesują nas wina robione za miedzą? A przecież żywą popularnością cieszą się u nas te z Mołdawii, Bułgarii, Węgier, nie zawsze lepsze od ukraińskich. To prawda, że do niedawna Ukraina nie musiała interesować się eksportem swoich win do Polski, a trudno kupować butelki, których nie ma na półkach. Dziś jednak sytuacja wywołuje zdziwienie i zakłopotanie. Najwyższa pora zainteresować się winami naszego sąsiada – nie tylko z solidarności, ale dla ich jakości i osobowości.
WINO TYGODNIA:
Shabo Reserve Telti-Kuruk 2022
Telti-Kuruk to flagowa odmiana ukraińska, uprawiana w okolicach Odessy od czasów tureckich. Daje najbardziej oryginalne wina białe w tym kraju, pełne soczystego owocu spod znaku mirabelki, pigwy, moreli, o charakterystycznych nutach pieprznych, pikantnych. Na razie Telti-Kuruka butelkuje tylko kilku producentów, ale warto obserwować ten przeciekawy szczep. Jedno z nielicznych win ukraińskich szeroko dostępnych w Polsce!
Dostępne w Auchan – 57,99 zł
O TYM PISZEMY:
#Akcja: Lojalnie Lokalnie
Włącz się do akcji i wesprzyj polskich winiarzy dotkniętych katastrofalnym przymrozkiem – w niektórych rejonach straty sięgają 100%!
|
O TYM MÓWIMY:
Czym jest winiarski influencing? W kolejnym odcinku "Podcastu winiarskiego" gościmy Martę Pańską vel Dziewczynę z Butelką Wina – najpopularniejszą enoinstagramerkę w Polsce.
NAPIJMY SIĘ WINA!
Nowy sezon Szkoły Wina już trwa:
Skąd wzięła się popularność całej trójki? Dlaczego te, a nie inne wina podbiły serca i podniebienia Polaków? Czy aby na pewno znacie wszystkie style, w jakich występują? Na te pytania odpowiemy w czasie degustacyjnych najbliższych zajęć Szkoły Wina.
W ramach kursu spróbujemy białe Albariño i Viognier, czerwony Marselan ale też wiele innych stylów wina, włącznie z ambitnymi Tannatami od czołowych producentów takich jak Garzón, Bouza i Giménez Méndez.
Raj polskich turystów podzielony jest między trzy kraje, ale produkuje podobne w duchu wina: unikatową Malvaziję o smaku słonej mandarynki, kwaskowatego, charakternego czerwonego Terana, ale też jedne z najlepszych na świecie Merlotów. Na tej degustacji spróbujemy czołowych win z Chorwacji, Słowenii i Włoch.
|
„Wino to intelektualna część posiłku”.
— Aleksander Dumas