Włoski fenomen 🤌🍷


Miniony weekend pół winiarskiego światka spędziło w pięknej Weronie, na corocznych targach Vinitaly – odbywającą się po raz 56. imprezę odwiedziło blisko 100 tys. gości. 🫨

Świat wina jest w kryzysie – producenci w Unii Europejskiej znowu zmagają się z nadprodukcją, w zeszłym roku Francja wydała przeszło 200 mln euro na utylizację nadwyżek, a w Australii głośno mówi się o likwidacji największej apelacji winiarskiej – Riverland, gdzie produkcja od dawna jest deficytowa.

Włoska branża winiarska jest świadoma problemów i zagrożeń, ale też ma sukcesy. W zeszłym roku sprzedaż przekroczyła 45 mld euro, co stanowi 1% włoskiego PKB, a winiarstwo zapewnia blisko 60% wszystkich zysków w sektorze rolnym💰 Konsumpcja spada, ale nie tak drastycznie jak w innych tradycyjnych krajach winiarskich takich jak Francja czy Hiszpania, a włoscy milenialsi – grupa dotąd opierająca się winu – zaczynają coraz wyraźniej się nim interesować. 🍷 Co ciekawe, sięgają po wino nieregularnie, ale nie wahają przed wydawaniem sporych kwot na butelkę, zgodnie z hasłem „pij mniej, ale lepiej”. No i siła napędowa włoskiego winiarstwa – eksport. W 2023 roku zanotował symboliczny spadek o 1%. Ale to i tak dużo lepszy wynik niż bezpośredniej konkurencji.

Portugalia, Chile notują dwucyfrowe spadki, zadyszki dostały nawet niepowstrzymane dotąd Austria i Nowa Zelandia. A gdy rynek rósł, Włochom rósł szybciej niż innym. Italia jest fenomenem, a eksperci głowią się nad jego wytłumaczeniem. Czy chodzi o obecne we wszystkich krajach świata włoskie restauracje, ogromny przemysł turystyczny, romantyzm włoskiego trybu życia, magię łatwych do zapamiętania włoskich nazw? Do końca nie wiadomo, choć i w Polsce Prosecco i Primitivo to niekwestionowani liderzy.


WINO TYGODNIA:

Garzón Albariño Reserva 2022​

Wszyscy znamy Albariño z hiszpańskiej Galicji i portugalskiego Minho – białą gwiazdę ostatnich sezonów. Soczyście owocowe, świeże, często dosłownie morskie w swojej lekkiej słoności wina idealnie wpisują się we współczesne trendy. Za ich sukcesem poszła moda na sadzenie Albariño w innych rejonach – Australii, Nowej Zelandii, RPA. Ale Albariño z… Urugwaju?

Tymczasem to najmodniejsza dziś odmiana tego wciąż za mało odkrytego kraju winiarskiego w Ameryce Południowej. Na niedawnej degustacji win urugwajskich w Warszawie Reserva ze znakomitej bodegi Garzón zachwyciła mnie zarówno typowością, jak i wyrazistym owocem spod znaku brzoskwini i mandarynki.

Dostępne w Domu Wina – 122 zł


O TYM PISZEMY:

Antinori wyremontują Ponte Vecchio

Najsłynniejszy włoski ród winiarski zainwestuje 2 mln euro w renowację kultowego mostu we Florencji.


O TYM MÓWIMY:

Dlaczego Polacy pokochali wina niemieckie?

W kolejnym odcinku "Podcastu winiarskiego" gościmy Annę Gmurczyk, dyrektorkę Instytutu Win Niemieckich w Polsce.

video preview

NAPIJMY SIĘ WINA!

Nowy sezon Szkoły Wina już od 13.05:


13.05 - Najważniejsze odmiany winorośli

Od chardonnay do merlota. Poznaj najważniejsze szczepy, z których powstają popularne i najbardziej cenione wina świata.


14.05 – Portugalia

Mały kraj – wielkie wina. Współczesna Portugalia słynie z różnorodności odmian, klimatów i stylów win. Zapraszamy w podróż od vinho verde po legendarne porto.


16.05 – Ikony Toskanii 2

Na Waszą prośbę – powtórka najgorętszej degustacji tego roku!


"Uważam że alkohol w ogóle nie powinien być sprzedawany na stacji benzynowej. Będę przekonywała do tego kolegów i koleżanki z rządu”.

Izabela Leszczyna, ministra zdrowia

ul. Mińska 29a, Warszawa, _ 03-808
Unsubscribe · Preferences

FERMENT

Read more from FERMENT

Jak spędziliście wczorajszy wieczór? 🌔 Za nami przemiłe spotkanie z ogromną dawką wiedzy oraz ciekawych historii dotyczącymi wina i odmian winorośli, które poprowadził dla nas w ramach Szkoły Wina Tomasz Prange-Barczyński. Uczestnicy wczorajszego szkolenia nie tylko nauczyli się rozpoznawać najważniejsze szczepy i dowiedzieli się, gdzie dają najlepsze wina i jak się je robi, ale też spróbowali cytrusowego rieslinga, pachnącego ziołami i agrestem sauvignon blanc, merlota z akcentem śliwki oraz...

Kwietniowe słońce świeciło z zapałem, w powietrzu unosił się upajający zapach bzów. Świeżo wyłowiony pstrąg był doskonały, a wino – soczyste, chrupkie Chardonnay – pasowało świetnie. Ludzie uśmiechali się i byli zatopieni w ożywionych rozmowach. Nikt poza mną nie zwrócił uwagi na syreny, których wycie rozległo się punktualnie o dwudziestej. Stolica Zakarpacia – Użhorod leży na południowo-zachodnim skraju Ukrainy, tuż przy granicy że Słowacją, setki kilometrów od linii frontu. Rosyjskie...

Lato już tuż tuż, a co z tym się wiąże - powoli szykujemy się na sezon wyjazdowy! Wyobraź sobie przez chwilę, że spacerujesz wśród Lizbońskich uliczek. Stolica Portugalii ma wiele atrakcji, nie tylko w postaci wspaniałych zabytków lecz także doznań kulinarnych, jakie oferuje lokalna kuchnia w licznych restauracjach i barach. Oczywiście nas na równi z kulinariami interesują wyjątkowe, portugalskie wina. A do pełnego przeżywania przygody i emocji związanych z podróżowaniem, warto zawczasu...